Stopkové frézy Freud
Dodavatelé Výrobci

Jak je na tom český nábytkářský průmysl

Asociace českých nábytkářů zveřejňuje potvrzené statistické údaje za rok 2021. Na podzim loňského roku jsme očekávali, že i přes koronavirovou nákazu, budou výsledky produkce nábytku v roce 2021 úspěchem. Očekávali jsme, že hodnota výroby dosáhne 54 mld. Kč. Co do objemu výroby se tento předpoklad bohužel nepotvrdil. Nicméně i tak, hodnota vyrobeného nábytku v loňském roce zaznamenala rekord, a to 52 mld. Kč. Zároveň se ovšem navýšila hodnota importu na 29,8 mld. Kč. Exportní hodnota narostla na 39,57 mld. Kč. Negativním faktem pro české výrobce je skutečnost, že došlo k další ztrátě na tuzemském trhu. Pozitivní je, že díky exportu byly české firmy schopny tento propad eliminovat. Výrobní firmy v ČR exportují dražší a kvalitní nábytek, zejména na vyspělé trhy EU, nicméně trh v USA je pro české výrobce nábytku čtvrtý nejdůležitější.

Výkon oboru výroby nábytku zaznamenal další růst v řadě. Asociace v říjnu loňského roku vydala dopočet podle prvního pololetí 2021, kde jsme očekávali, že výroba vzroste na 54 mld. Kč. Potvrzené výsledky za loňský rok nyní ukazují, že produkce vzrostla méně, než jsme očekávali, a to na 52 mld. Kč. Je pravděpodobné, že to bylo způsobeno i krátkodobým nedostatkem určitých materiálů. Podíl importu na spotřebě v loňském roce překročil 70%. To je poměrně razantní nárůst oproti předchozím létům, ačkoliv tento trend pokračuje několik desítek let. Znamená to, že čeští nábytkáři ztratili další část svého podílu na tuzemském trhu. Je pravděpodobné, že tento trend přímo souvisí s rozvojem on-line prodejů nábytku, a jejich oblíbeností v době pandemie. Zda tato obliba nákupů nábytku on-line do budoucna vydrží je ovšem velmi otevřená otázka. Drtivá většina on-line prodávaného nábytku je ze zahraničí, zejména z Polska a Číny. Oproti poklesu spotřeby (rozumějme tržeb za prodej) nábytku v roce 2020 se nyní spotřeba zvedla na 42,23 mld. Kč. To je překonání výsledku z roku 2019. Celkový tržní podíl českých výrobců nábytku tedy činí 12,43 miliard. Je to sice procentuálně nejméně v historii, ale důležité je sledovat přidanou hodnotu nábytku vyráběného v České republice.

Úspěchy výrobních firem zaměřených na produkci nábytku se opírají i o jejich exportní úspěšnost. Českým výrobcům nábytku se úspěšně daří exportovat nábytek a nábytkové dílce s vysokou přidanou hodnotou. Důkazem je i údaj o průměrné ceně exportovaného nábytku za jeden kilogram. V loňském roce byla průměrná cena dováženého nábytku za 1 kg 82,36 Kč a u exportovaného nábytku se jednalo o 102,55 Kč/kg. Do České republiky je dovážen zejména levný a v řadě případů nepříliš kvalitní nábytek. Kromě velkých specializovaných nábytkářských marketů jsou to v současné době i různí internetoví prodejci, kteří jsou největšími importéry nábytku. Největší podíl na importu nábytku do České republiky má Polsko, následuje Německo, třetí je Čína. Naopak největší podíl exportu cílí do Německa, následuje Francie, Slovensko a USA.

Asociace českých nábytkářů od svého vzniku podporuje v České republice prodej kvalitního nábytku a poskytování kvalitních služeb vztahujících se k nábytku. Asociace českých nábytkářů je správcem značky Česká kvalita – Nábytek

www.ceska-kvalita-nabytek.cz a provozovatelem vyhledávače prověřených nábytkářských firem www.nabytek-jistota.cz . Významný podíl činnosti Asociace českých nábytkářů zaujímá dlouholeté sledování statistických trendů ve výrobě a obchodě s nábytkem. Asociace českých nábytkářů je významným partnerem pro instituce státní správy v zastupování požadavků podnikatelů z oboru výroby
nábytku.

Zdroj: Statistická příloha tiskové zprávy Asociace českých nábytkářů ze dne 31.3.2022

Přílohy ke stažení:
Příloha ke stažení
Zpět
 

Komentáře

Vaše jméno
E-mail
Název příspěvku
Komentář
Kontrola proti spamu:
 

Tento článek ještě neobsahuje žádný komentář. Buďte první, kdo nějaký napíše.

Co u nás na portálu Stolaři-Truhláři.cz najdete
Hoblovací kotouč na dřevo do úhlové brusky
Čelisťový supersvěrák Triton
Oblíbené posuvky a přípravky RIPPER