Hoblík Kakuri
Dodavatelé Výrobci

Tisková zpráva Asociace českých nábytkářů ke statistickému výhledu ekonomických výsledků oboru výroby nábytku za letošní rok

Asociace českých nábytkářů zveřejňuje odhad statistických údajů na rok 2023. Jedná se o dopočet podle výsledků prvního pololetí a simulaci za předpokladu, že druhé pololetí zaznamená stejný vývoj, jako to první. Z tohoto pohledu předpokládáme mírný pokles hodnoty produkce nábytku v letošním roce a to na 52 mld. Kč. Očekáváme výrazně slabší export, a to pokles na 37,9 mld. Kč v roce 2023 oproti 40,14 mld. Kč v loňském roce. Podobný pokles předpokládáme i u importu nábytku, a to na 28,7 mld. Kč oproti 30,31 mld. Kč v roce 2022.

Výkon oboru výroby nábytku zaznamenal v prvním pololetí jistý pokles, podobně jako v řadě dalších oborů. Pro české nábytkáře to zajisté není pozitivní zpráva, avšak zatím se předpokládaný pokles nejeví jako výrazný problém. Vhledem k růstu cen vstupů se musí veškeré navýšení promítnout i do konečných cen za nábytek. To znamená zvýšení cen nejenom za nábytek, ale i za služby s nábytkem spojených. Z tohoto pohledu je zřejmé, že objem produkce vyjádřený například v kilogramech v ČR mírně klesá již delší dobu. Pozitivní zprávou je očekávané poměrně výrazné posílení českých firem na tuzemském trhu s nábytkem, a to o 1,41 mld. Kč na předpokládaných 14,1 mld. Kč. Pozitivní pro český nábytkářský průmysl je i očekávání snížení podílu importovaného nábytku na spotřebě z 70,49 % v roce 2022 na očekávaných 67,06 % v roce letošním.

Negativním faktem je údaj vyjádřený v grafu pod názvem „podíl salda zahraničního obchodu na celkové produkci v %“. Tento údaj vyjadřuje procentuální podíl z v tuzemsku vyrobeného nábytku, který je exportován. Tento poměr exportu českých výrobců by v letošním roce měl klesnout na 17,69 % (export-import)/produkce. Klesající export je důsledkem zpomalení na západních evropských trzích. Největší pokles zaznamenal export do Německa, mínus 15,8% za první pololetí letošního roku v porovnání se stejným obdobím roku 2022. Evropské trhy bohužel kopíruje i tuzemský trh. Očekáváme snížení spotřeby oproti loňskému roku o 200 milionů Kč, tedy na konečných 42,8 mld. Kč.

Trendu snížení spotřeby a omezení nákupů odpovídá i pokles importu. Očekáváme pokles hodnoty importu na 28,7 mld. Kč, což je pokles o 1,61 mld. Kč oproti roku 2022. V porovnání prvního pololetí 2022 a prvního pololetí 2023 je pokles importu z Polska mínus 10,7%, pokles importu z Německa je mínus 10,9% a největší je pokles importu z Číny, který představuje mínus 29,4%.

Asociace českých nábytkářů od svého vzniku podporuje v České republice prodej kvalitního nábytku a poskytování kvalitních služeb vztahujících se k nábytku. Asociace českých nábytkářů je správcem značky Česká kvalita – Nábytek www.ceska-kvalita-nabytek.cz a provozovatelem vyhledávače prověřených nábytkářských firem www.nabytek-jistota.cz . Významný podíl činnosti Asociace českých nábytkářů zaujímá dlouholeté sledování statistických trendů ve výrobě a obchodě s nábytkem. Asociace českých nábytkářů je významným partnerem pro instituce státní správy v zastupování požadavků podnikatelů z oboru výroby nábytku.

Ing. Tomáš Lukeš
tajemník Asociace českých nábytkářů

Zdroj: TZ 19.9.2023


Přílohy ke stažení:
Příloha ke stažení
Zpět
 

Komentáře

Vaše jméno
E-mail
Název příspěvku
Komentář
Kontrola proti spamu:
 

Tento článek ještě neobsahuje žádný komentář. Buďte první, kdo nějaký napíše.

Teslice
Čelisťový supersvěrák Triton
Zástěry
Lepidla Titebond