Stopkové frézy Freud
Dodavatelé Výrobci

FUTURO - kvalitní nábytek s intarziemi

Jsme malé studio sídlící na území Ostravy. Snažíme se navázat na kvalitní nábytek, který tady existoval do nástupu lamina a masívní snahy o levnou imitaci čehokoliv. Chceme dokázat, že lidé ocení nábytek s přidanou hodnotou a jsou schopni si k němu vybudovat vztah. Vycházíme z historicky osvědčených principů řemesla, ale zároveň využíváme technologií současnosti.

Vybrali jsme si stoly, protože věříme, že stůl je jeden z nejdůležitějších prvků interiéru a domova vůbec. Na stole se jí, pracuje, slouží k setkávání i zábavě.

V současnosti vyvíjíme koncept série kulatých modulárních stolů, které dovolují upravit si jejich výšku, vyměnit stolovou desku za desku o jiné velikosti, nebo pracovat s prostorem uprostřed a stůl doplnit o přírodu v podobě květiny, či rozdělat si na něm oheň, což je pro nás obrovská symbolika. To vše je možné bez použití nářadí a umožňuje si tak vytvořit noční, konferenční, jídelní, pracovní, nebo jiný stůl či stolek. Nebo dokonce sedák.

Snažíme se o co nejmenší použití mezičlánků a aby každý díl měl své další využití. Vyvinuli jsme si vlastní systém upnutí desky, kdy díl v jedné pozici slouží pro jeden účel a převrácením jej proměníme v jiný, jinak funkční.

Všechny stoly jsou osazeny intarzií, která stolům dodává nezaměnitelnost a zvýrazňuje osobitost. Zkoušíme vzory z dýhy jedné dřeviny, kdy vzory získávají různou hloubku v závislosti na světle, nebo vzory z více dřevin a probarvených dýh.

Druhá série se týká rozkládacích stolů. Pomocí vzorů z dýhy a spoje desek máme možnost pracovat s dalším rozměrem. Stůl resp. vzor po vložení dílu příp. dílů získává nový vzhled. Může být rozšířeny až o tři vložky, které díky jednoduchému upnutí noh vytvoří další využitelný nábytek. V tomto případě se jedná o konferenční stolky (nebo zafixováným sloučením velký konferenční stůl), pracovní stůl, nebo kombinaci.

Ze začátku jsme zkoušeli dýhy z různých dřevin. Lákala nás neokoukaná exotika, ale zjistili jsme, že k ní jednoduše nemáme vztah. Zasáhl jasan, který pochází z míst, kde se naše stoly rodí. Jeho až olivovníkovitá kresba změnila naše myšlení. Dnes už víme, že jasan patří do čeledi olivovníkovitých a že ty nejhezčí věci jsou všude, tedy i okolo nás. Proto využíváme lokální dřeviny a výzvou jsou specifické ovocné stromy.

Povrchovou úpravu řešíme přírodní cestou. Používáme oleje, vosky, nebo jejich směsi. Vosk získáváme přímo od včelařů a také spolupracujeme a propojujeme další řemesla z okolí.

Vymýšlení, vývoj a nezbytné testování nám zabralo zhruba rok a na konci toho předešlého jsme si na mezinárodní přehlídce autorské tvorby v oblasti designu ověřili, že věnovaný čas a úsilí mělo smysl. V tomto roce se budeme účastnit dalších přehlídek a pokud máte zájem sledovat náš další vývoj, můžete na Facebooku a Instagramu. V dohledné době dokončíme i webové stránky, kde také budou veškeré informace, včetně možnosti nákupu.

Facebook: https://www.facebook.com/futurostudio.cz/
Instagram: https://www.instagram.com/futurostudio.cz/

Jiří Gelnar a Michal Princ

Ukázky našich prací:
Rozkládací stůl s intarzií v kombinaci březové a ořechové dýhy ve složeném stavu

Rozkládací stůl s intarzií v kombinaci březové a ořechové dýhy v rozloženém stavu

Stůl s intarzií v kombinaci březové a ořechové dýhy

Detail stolové desky

Stůl s intarzií z dubové dýhy, jehož střed tvoří mísa, na níž je otočný vyjímatelný tác osazený
dubovou kmenovou dýhou

Tác osazený dubovou kmenovou dýhou jako součást stolu

Mísa osazená nohami jako samostatný stolek s vázou

Stolek s intarzií dřeviny zebrano

Stolek s intarzií v kombinaci březové a barvené dýhy

Detail stolové desky s intarzií v jasanové dýze doplněný o vyjímatelnou mísu

Mísa osazená nohami jako samostatný stolek

futuro dýha
Mísa jako samostatný prvek
Zpět
 

Komentáře

Vaše jméno
E-mail
Název příspěvku
Komentář
Kontrola proti spamu:
 

Tento článek ještě neobsahuje žádný komentář. Buďte první, kdo nějaký napíše.

Přípravky Milecraft pro truhláře i kutily
posuvný úhelník s úhloměrem
řezbářské stojany a držáky
Terrapolis